Změna dispozice bytu v pražských Strašnicích
Pár z pražských Strašnic stál před rozhodnutím, jak nejlépe rekonstruovat starší, ale prostorný byt. Nevyhovující dispoziční řešení, původní umakartové jádro, klasická paneláková kuchyň či elektroinstalace v hliníku, to vše naznačovalo, že byt má nejlepší roky za sebou. Jak se vypořádat s požadavky majitelů? Třeba menšími stavebními úpravami, které dokážou zázraky. Přesvědčte se, jaká kouzla jsme použili.
Původní a nová dispozice bytu
Majitelé uvedeného bytu byli přesvědčeni, že změna dispozice není možná, protože bytem procházel nosný panel. Proto požadovali vyzdění jádra koupelny v původním prostoru, další požadavek směřoval na propojení kuchyně s obývacím pokojem. Níže se podívejte na původní dispozice bytu:
Oproti původním předpokladům jsme navrhli rozšíření koupelny až do prostoru bývalé kuchyně. Tím získala koupelna prostornost a díky oknu také dostatek denního světla. Velká místnost zajistila dostatek úložného prostoru v koupelně, své místo zde našla pračka a sušička. Prosvětlená koupelna s oknem zvítězila i za cenu zmenšení obývacího pokoje s kuchyní, kde však stále zbyde dostatek pracovního a úložného prostoru. Níže představujeme nové dispoziční řešení bytu:
Průběh rekonstrukce
Majitelé měli poměrně jasnou představu o barvě interiéru, podlaha měla být tmavě hnědá, nábytek bílý, zbytek doplněn zelenou barvou. Jako podlahová krytina byl zvolen po celém bytě lepený vinyl. Bylo však nutné všude srovnat podlahy, což nebylo technologicky jednoduché.
Prostor koupelny je nově obložen lesklým bílým velkoformátovým obkladem, který oživuje zelená mozaika. Do koupelny se vešla pohodlná vana se sprchovou zástěnou nebo praktické dvojumyvadlo s velkým zrcadlem. Samozřejmostí je dostatek úložných a odkládacích prostorů.
Chodba svojí dispozicí umožňovala umístění klasické vestavěné skříně na šaty a další nezbytnosti. Skříň doplňuje malý botník s věšáky. Proti koupelně je mělčí skříň až do stropu s nikou jako odkládacím prostorem. Při výrobě nábytku na míru bylo především využito bílé lamino.
Zajímavým požadavkem bylo terárium pro želvu. Nakonec jsme nalezli originální řešení, které přináší potěšení jak majitelům, tak želvě (doufáme). Je jím oboustranná skříň, která odděluje prostor obývacího pokoje a koupelny. Právě do této skříně jsme terárium zabudovali.
Dle požadavků majitelů byla kuchyň přemístěna do obývacího pokoje. Vznikla tak společenská místnost, která je přirozeným centrem bytu. Barva kuchyňské linky je bílá, doplňuje ji černá pracovní deska. Stěna za kuchyní má příjemnou zelenou barvu. Původní dřevěné balkonové okno bylo nahrazeno moderní plastovou verzí, která zabraňuje únikům tepla.
Na barevném provedení ložnice se podíleli sami majitelé, kteří si vybrali tmavě fialovou tapetu a dekorační rolety. Barvy se do ložnice hodí, celek doplňuje vestavěná skříň na míru.
Jak to celé dopadlo? Ke spokojenosti majitelů!
„Manželé Koubovi nám splnili sen o krásném a moderním bydlení, který nakonec ještě o sto procent předčil veškerá naše očekávání. Při výběru firmy jsme byli velmi pečliví a dělali si srovnání a hodnocení přístupu, ale vždy jsme se k nim vrátili jako k naprosté jedničce. Paní Koubová nám mezitím vymyslela změnu dispozic, takže okno, a hlavně dvojumyvadlo v panelákové koupelně, najednou nebyl nesplnitelný sen, odložený na někdy příště.
Na řadu pak přišlo několik dlouhých večerů, kdy jsme řešili každý sebemenší detail našeho bytu. Jejich osobní přístup a všemi správně zmiňovaný smysl pro dokonalost nás nepřestával udivovat. Pan Kouba si lehce poradil i s naším speciálním požadavkem – vestavěným akváriem pro želvu. Asi jen málokterá želva si užívá výhledu jak do obýváku, tak do koupelny :) Stále mu také při pohledu na naši úžasnou kuchyň v duchu děkujeme, že jsme si ji nekoupili v Ikea, jak jsme původně (i vzhledem k ušetření nějaké té koruny) chtěli. A ten vestavěný botník s nikou až do stropu – sen každé ženy, a nakonec možná i muže, že se jeho pár bot konečně někam vejde.
Ještě jednou za vše moc děkujeme a všem vřele doporučujeme!“
K.K a L.H., Praha 10