Rekonstrukce přízemí v rodinném domě

Rekonstrukce přízemí v rodinném domě

Rekonstrukce přízemí v rodinném domě

Tentokrát jsme se věnovali rekonstrukci přízemí dvougeneračního rodinného domu. Manželé si chtěli upravit přízemní byt na pohodlné bydlení a patro přenechat dceři.

Původní dispozice domu

Dům má velkou společnou vstupní halu, na kterou navazuje chodba se spíží. Původní stav tvořily 3 místnosti - kuchyň, obývací pokoj a ložnice. Koupelna byla spojena s WC.

Zadáním bylo vytvořit kuchyň propojenou s obývacím pokojem, ložnici a vyřešit koupelnu s WC. Koupelna byla vmáčknutá mezi nosnou zeď a schodiště do sklepa a velmi stísněná. Z obytného prostoru zároveň chyběl přímý vstup na zahradu.

Stav rodinného dobu před rekonstrukcí

Nová dispozice domu

Připravili jsme několik návrhů, za kterých nakonec majitelé vybrali jeden. Zvítězilo řešení s velkým světlým obytným prostorem,“ popisuje Ing. Alena Koubová z realizační firmy KOUBA INTERIER.

Ložnice je menší, vchází se do ní přes praktickou šatnu. „Chybějící prostor v koupelně jsme nakonec získali přesunem WC mimo ni. Vešel se tedy velký sprchový kout a pohodlné umyvadlo se skříňkou,“ vysvětluje Ing. Koubová.

Dispozice rodinného domu po rekonstrukci

Řešení obývacího pokoje prospělo doplněné okno a změna normálního okna za francouzské, které slouží pro vstup na zahradu.

Technické řešení rekonstrukce

Přízemí domu prošlo kompletní rekonstrukcí. Kromě dispozice se měnily veškeré instalace. Náročnější byl přesun WC, protože dům není podsklepen pod celým půdorysem.

Hodně času jsme věnovali vyrovnáním podlah, které byly velmi rozdílně vysoké - podle původního rozvržení místností,“ doplňuje Alena Koubová z firmy KOUBA INTERIER.

Interiér rodinného domu po rekonstrukci

Celé přízemí je též nově vyštukované, podlaha je sjednocena krytinou - vinylem. V koupelně a na WC je velkoformátový obklad a dlažba. Původní schodiště do patra je obloženo vinylovými dílci.

Do obývacího pokoje přibyla krbová kamna.

Barevné a materiálové řešení

Paní majitelka si přála jednoduché řešení v neutrálních barvách. „Na kuchyň jsme zvolili klasickou kombinaci dubového a krémového laminátu. Skříňky jsou světlé, v bezúchytkovém provedení. Pracovní deska je v dekoru dubu, s masivními dřevěnými hranami,“ říká Ing. Martin Kouba, který ve firme vede výrobu. Jídelní a konferenční stolek jsou z masivního dubu. Stůl i barovou desku pěkně doplňují pohodlné židle.

Jednoduché řešení kuchně v neutrálních barvách

Do výklenku po původních spojovacích dveřích mezi místnostmi se vešel prosklený bar. V koupelně je velmi jemný velkoformátový obklad a dlažba. Prostor navíc opticky zvětšuje velké zrcadlo. V chodbě je úložný prostor pod oknem v podobě skříněk s posuvnými dveřmi.

V ložnici je proti posteli úložná stěna. Interiérové dveře jsou v podobném barevném provedení jako vinylová podlaha.

Rekonstrukce byla časově i rozsahem náročná. Výsledek však stojí za to, což potvrzují i slova majitelky:

Přestože celé zrekonstruované přízemí již nějakou dobu používáme a dalo by se říct, že máme všechno okoukané, tak tomu tak není. Tím, že jsme v domě po celou několika měsíční rekonstrukci žili, tak si moc dobře uvědomuji kolik práce a úsilí to všechno stálo.

Dneska už jenom rádi vzpomínáme na partičku řemeslníků pod vedením absolutně multifunkčního profesionála, kteří nám nejdříve úplně rozbili byt, udělali neuvěřitelný nepořádek a pak den po dni postupně uváděli dílo k dokonalosti. 

Stejně tak musím ocenit profesionální přístup architektů, kteří mě dokázali vést správným směrem a přesvědčit tam, kde jsem váhala.

Všichni ti co se podíleli na návrzích, výrobě i montáži nábytku si zaslouží velkou poklonu a dík, protože odvedli naprosto skvělou práci. 

Když jsem nyní viděla všechny ty fotky, tak jsem si říkala, že právě takový byt bych si moc přála mít, kdybych ho už dneska neměla.“

Nezávazná poptávka
nahoru