Rekonstrukce garsoniéry v panelovém domě na Chodově
První panelový dům vznikl v Nizozemsku krátce po 1. světové válce. Do České republiky se tento trend dostal až téměř o 20 let později. I přes jejich nevzhledný zevnějšek a často nepraktické dispoziční řešení se u nás panelové domy těší stále velké oblibě a to zejména kvůli dostupné ceně bytů. V jednom takovém bytě v panelovém domě na pražském Chodově bydlí i mladý muž, který se rozhodl pro změnu.
V původní garsonce o výměře 34m2 bydlí majitel již čtvrtým rokem a vzhledem k tomu, že si na prostor zvyknul a nechce se z bytu stěhovat, zvolil cestu komplexní rekonstrukce interiéru. Jde o garsonku, tedy jednopokojový byt s příslušenstvím, ve kterém probíhají veškeré denní aktivity jeho obyvatel. V takovémto případě jsme museli důkladně promýšlet nad využitím každého centimetru obytného prostoru.
Rekonstrukce garsonky
Prvním krokem komplexní rekonstrukce bytu je definování požadavků investora, kterým se v pozdější fázi vždy snažíme co nejvíce přizpůsobit a navrhnout další praktická řešení. V tomto případě byly požadavky zacíleny zejména na prostorný sprchový kout, který si majitel bytu přál, stejně tak jako kvalitní pracovní stůl. Poté jsme přišli s řadou návrhů dispozičních řešení šitých na míru požadavkům majitele. Z těchto návrhů si majitel vybral pro něj ideální návrh, který byl ve finále zrealizován.
Velmi zásadní změnou, kterou byt po rekonstrukci prošel, byla zejména na první pohled viditelná záměna kuchyňské linky za klidovou zónu s postelí. Kuchyňská linka byla přesunuta na opačnou část garsoniéry. Takto vzniknul prostor oddělující obývací část s kuchyní od prostoru určeného výhradně k odpočinku. Dispoziční změnou naopak neprošla koupelna se záchodem, které již v původním provedení byly oddělené a tak si to také přál majitel zachovat. Dispoziční rozložení příček se v bytě nezměnilo, přesto získal byt zcela nový a moderní nádech.
Po rekonstrukci přibyly v předsíni nové vestavěné skříně, které se ihned uplatnily jako předsíňová stěna a úložiště pro pračku a malé domovní čerpadlo, kterým se odčerpávají odpadní vody z pračky a kuchyně do instalační šachty. Nutnost zapojení čerpadla vznikla kvůli kompletnímu přesunutí kuchyňské linky na druhou stranu bytu. Není to úplně obvyklé řešení, nicméně v některých případech může bytu pomoct.
Na místo původní kuchyňské linky se v nově zrekonstruované garsonce umístila klidová zóna s postelí, která je prozatím původní. Aby byl dojem členitosti bytu na sektory dokonalý, oddělili jsme výklenek, ve kterém je postel, od zbytku bytu japonskými stěnami. Ty vytváří iluzi dalšího pokoje a jsou perfektním doplňkem malého bytu. Jsou vytvořeny z barevné a pevné textilie, která přesně koresponduje se zbytkem interiéru.
Naproti posteli je umístěn velký rohový pracovní stůl z lamina a dřevěného dekoru s počítačem. Této části bytu je věnován poměrně velký prostor přesně dle požadavků majitele. Hned vedle pomyslné pracovny pod oknem je umístěna moderní sedací souprava, naproti se nachází prostorný a jednoduchý jídelní stůl s plastovými židlemi.
Co se týká stavebně-rekonstrukčních úprav, bylo nutné byt nově vyštukovat a provést základní práce okolo rozvodů. Kvůli záměně kuchyňské linky za ložnici byla zapotřebí nová vodoinstalace a elektroinstalace. V celém bytě je také nová podlaha z vinylu s tmavým dekorem dřeva.
Nejvíce konkrétních požadavků měl majitel ve spojitosti s koupelnou. Přál si prostorný sprchový kout, který jsme doladily designovou skleněnou zástěnou zajišťující pohodlné sprchování bez cákanců mimo sprchovací prostor. Zároveň ho zaujala zajímavá skleněná mozaika, kterou jsme později využili jak ve sprchovém koutě, tak na WC. Všude okolo jsme na stěnách aplikovali bílý velkoformátový obklad (60x30). Do koupelny se ještě vešlo hnědo modré kamenné umyvadlo, které jsme vsadili do bíle desky z Corianu. Úložné prostory jsou v koupelně zajištěny zejména díky zásuvkám nacházejícím se pod kamenným umyvadlem.
Zajímavým řešením malého prostoru na WC je bidetové prkénko, které bylo jedním z požadavků majitele bytu a je v tomto případě vhodným východiskem.
V předsíňové části bytu je vestavěná skříň z bílého laminátu. Bílá barva se dále opakuje i na kuchyňské lince, která obsahuje množství vestavěných spotřebičů jako např. myčku (45cm), lednici a varnou desku s troubou. Oproti lince kontrastní pracovní deska s tmavším dřevěným dekorem stylově koresponduje s provedením podlahy. Za zmínku zajisté stojí bezpečnostní sklo s motivem Prahy, které je funkčně využito jako obklad zdi v kuchyňské lince. Úložných prostorů není nikdy dost, a proto jsou i kuchyňské skříňky v bílém provedení až do stropu.
Celý byt je situovaný na jih a o sluníčko v něm není nouze. I z toho důvodu jsme do bytu nainstalovali praktické rolety, které jsou připevněny přímo na jednom z okenních křídel.
Více fotografií a informací o proměně garsonky v panelovém domě naleznete ve fotogalerii nebo na Facebooku.