Přestavba bytu v Praze
Dlouhodobě jsou malé byty vyhledávané samostatně žijícími osobami. Bydlení v těchto bytech má svá specifika v tom, že do jednoho prostoru se musí vejít veškeré vybavení splňující nároky na moderní a komfortní bydlení. S uvedeným problémem nás oslovil mladý muž z Prahy, který se rozhodl uskutečnit přestavbu bytu, tedy kompletní rekonstrukci garsonky v Praze.
Ideální je, pokud garsoniéru obývá pouze jeden člověk. V našem případě to byl mladý muž jménem Radek. Obecně je nutné vycházet z předpokladu, že stávající byt musí jeho obyvateli zajistit zázemí pro všechny činnosti, které naplňují představu o plnohodnotném bydlení. Proto jsme začli návrhem dispozičního řešení, aby byl malý byt plně funkční.
Původní stav bytu
V původním stavu byla kuchyňka oddělena od pokoje, naopak spaní bylo součástí obývacího pokoje. Klasickým nedostatkem byly malé úložné prostory. Velkou výhodou bytu je ale prostorná lodžie, která v letních měsících slouží majiteli jako další pokojík.
Zastaralé vybavení a především nevyhovující dispozice bytu, to byly hlavní důvody přestavby bytu.
Vyjádření Radka k zadání
"Hledal jsem společnost, o které nebude problém získat informace. Vybíral jsem i podle toho, zda má firma vlastní kancelář a jestli je schopna nabídnout cenovou kalkulaci rozepsanou do položek. Při konečném výběru jsem se soustředil na tři firmy a na internetu jsem si prohlížel jejich prezentace. V úvahu jsem také bral, zda je firma schopna zabezpečit zakázkovou výrobu nábytku. Spojil jsem se s nimi telefonicky a nakonec jsem vybral společnost Kouba Interier s.r.o. A jak se ukázalo, byla to dobrá volba."
Tři varianty přestavby bytu
Nad variantami přestavby bytu proběhla debata, ze které vzešlo vítězné řešení měnící funkce místností. Do bývalé kuchyně se přesunula ložnice. Tím vznikl prostor 6,4 m2 s lůžkem a vestavěnou skříní, který nelze považovat za plnohodnotný pokoj, ale přesto se podařilo oddělit spaní od obytné části. To byl jeden z požadavků majitele bytu.
Kuchyňská linka na míru je nově umístěna v koutě vedle vstupní části bytu. Toto řešení vyžadovalo vedení vody a odpadu ve sníženém sádrokartonovém podhledu. Pro čerpání odpadních vod z kuchyně bylo osazeno malé domácí čerpadlo.
Na přání zákazníka byl vyroben stůl se speciálním rozkládacím mechanismem. Díky tomu se z malého a nízkého konferenčního stolku stane klasický stůl 60x120 cm, obvyklé výšky.
Koupelna je mírně zvětšena na úkor obývacího pokoje. Vešel se zde prostorný sprchový kout 120 x 80 cm, závěsné WC a deska se zapuštěným umyvadlem.
Sjednocujícím prvkem celého bytu je podlaha. Tvoří ji vinylové lepené dílce v dekoru světlého dřeva.
V bytě se kromě elektroinstalace, vodoinstalace též měnily radiátory za deskové, štukovaly se všechny stěny a dělal sádrokartonový podhled v celém bytě. Přestavba bytu proběhla jako realizace na klíč.