Nábytek na míru jim vyřešil kuchyň i úložné prostory v novém bytě
Mladý pár si pořídil byt 3 + kk v pražských Jinonicích, bohužel přibližně rok po dokončení. Klientské změny proto už nebyly možné. Potřebná vylepšení se tak mohla odehrávat již jen v drobných úpravách a hlavně ve výrobě nábytku na míru.
Rodině se v Jinonicích líbí, i svůj první byt, garsoniéru, si pořídili právě v této pražské lokalitě. Standard bytu i jeho základní dispozice majitelům vyhovovala, přesto se rozhodli pro drobné úpravy a změny zejména v rozvržení úložných prostor. Chtěli také lépe využít prostornou koupelnu.
Především však potřebovali vyřešit obývací pokoj s kuchyňskou linkou. Spojení kuchyně a obývací částí mladé rodině s batoletem vyhovovalo, matka tráví s dítětem většinu času právě v této místnosti.
Chtěli ale maximálně využít dostupný prostor a také barevně i materiálově sjednotit čelní plochy skříněk. Řešení svěřil mladý pár studiu Kouba Interier, které jim pomáhalo s výrobou nábytku na míru už při řešení prvního malého bytu.
Víc místa na vaření i ukládání
Kuchyňská linka vyrobená na míru respektuje z velké části původní, developerem navržené rozmístění. Pracovní plochu doplnil ostrůvek s vyšší spížní skříňkou. "Při práci u ostrůvku mám tak výborný přehled o tom, co právě syn dělá," vysvětluje majitelka.
Nad linkou bylo vytvořeno pomocí sádrokartonu falešné "čelo", linka tak vypadá, jako kdyby byla vsazena do niky. Snížený podhled s osvětlením je i nad pracovním ostrůvkem.
Ostatní vybavení pokoje si majitelé pořídili v běžných obchodech včetně IKEA. Protože předpokládají, že syn začne brzy chodit a nábytek ponese stopy jeho temperamentu, nechtějí zatím do nábytku zbytečně investovat.
Skříní není nikdy dost
V chodbě došlo k vybourání šatny, nahradila ji velká vestavěná skříň s posuvnými dveřmi. Vchod do komory přesunula Alena Koubová tak, aby mohla být ze strany předsíně instalována plnohodnotná vestavná skříň s hloubkou 60 cm.
Předsíňový nábytek doplnil věšák s botníkem a komoda vedle dveří. V koupelně toužili majitelé po velkém sprchovém koutě, který zde chyběl. Alena Koubová nechala zvětšit původní výklenek pro pračku, aby v něm bylo možné osadit sprchovou vaničku o rozměrech 100 × 80 cm s posuvnými dveřmi.
Z koupelny zmizel bidet, klasické umyvadlo nahradilo velké dvojumyvadlo, pod které ještě časem přibude skříňka. Pračka má nové místo v rohu vedle umyvadla. Vana i WC zůstaly původní. Dýhy je třeba chránit
Všechny pohledové plochy dvířek jsou dýhované, zvolen byl javor evropský. "Dvířka jsme lakovali PUR lakem s UV filtrem, který zpomaluje stárnutí, takzvané tmavnutí dýhy," vysvětluje Martin Kouba.
Dýha je sesazovaná "do figury", což znamená, že na sebe všechna dvířka navazují kresbou dřeva. Vnitřní plochy jsou z lamina, ale také v dekoru javoru. Rámy a pracovní desku tvoří voštinová deska opatřená laminátem v dekoru amerického ořechu.
Na hranách byly pod laminátem použity lepené nákližky z masivního dřeva, konkrétně amerického ořechu. Jsou olejované. "Takto řešená hrana zajišťuje vysokou odolnost vůči vodě, což je v případě pracovní desky zásadní," upozorňuje Alena Koubová.
Úchytky zvolili autoři s ohledem na design i přítomnost malého dítěte zapuštěné, aby se předešlo úrazům. Trendu zdravé výživy odpovídá parní trouba místo mikrovlnné, na přípravu jídla v páře nedá majitelka dopustit.
V kuchyni byl použit dřez z umělého kamene, LED bodovky na osvícení pracovní plochy. Všechny zásuvky mají takzvané tiché dorazy.
Zdroj: idnes.cz